Detective comics v šedesáti kusech

Když se mi před Vánoci doneslo, že stejně jako nedávno Marvel, i konkureční DC u nás vyjde v elegantním kompletu šedesáti svazků, jejichž hřbety nabídnou celkovou přehlídku nejznámějších hrdinů, neváhal jsem. Ne, že bych byl úplný blázen do komiksů, vlastně přiznávám, že do jejich světa jsem nakouknul spíše skrze jejich filmové adaptace, ale jednou za čas člověk pocítí dětinskou potřebu si udělat něčím radost.

První dva svazky, které obsahují knihu Batman: Ticho, rozhodně potěšili. Je to čistá batmanovská detektivka, kde dojde téměř na všechny Batmanovy oblíbené protivníky, spojence i stíny minulosti. Jeph Loeb překládá skvěle vystavěný děj, zahrnutí všech možných záporáků nepůsobí přeplácaně, ale jsou ukotvení v příběhu. To vše je pak semknuto v dobře vyprávěném příběhu, který nepostrádá vnitřní dynamiku, která vyplývá jak z nejednoznačných figur naokolo, kde jistí si můžeme být snad jenom suchým humorem sluhy Alfréda. Vše navíc podtrhuje skvělá kresba Jima Leeho a inkera Scotta Williamse. Především v akčních pasážích jsou jejich políčka mistrovské kousky, které stojí za to zkoumat o něco déle. Třeba „flashbacky“ předchozích pohybů v dokonaném skoku, nebo cit pro detaily v pěstních soubojích. Do toho rudě laděné vzpomínky na to špatné, bíle na to dobré a hlavně celým tónem sympaticky temné. Plně chápu, proč je právě Batman jedním z nejoblíbenějších tahounů celého DC univerza. Ta postava a její vnitřní dilemata skýtají tolik tvůrčích možností, že se s tím lze hrát donekonečna.

Pokud editoři v nakladatelství Eaglemoss budou mít šťastnou ruku a vyberou i pro další hrdiny tak nabušené, čtivé a vizuálně vypiplané historky, budou následující dva roky každou druhou středu čisté komiksové blaho.

Napsat komentář