divadlopodpalmovkou.cz

Don Juan po vasektomii

Nemám rád vypínání filmů, přijde mi to trochu nesportovní vůči tvůrcům, kteří i když poklesli na dno tvůrčích schopností, si pořád zaslouží, aby případnou kritickou sprchu dostali po zhlédnutí celého filmu. A úplně stejně to mám s divadlem, jen umocněné na druhou, protože ta přímá interakce žene tachometr slušnosti do červena. Ale včera jsem podruhé v životě z divadla odešel. Prvně to bylo z Pohleď a budeš udiven, kde po sobě bratři Langmajerové řvali s Mášou Málkovou takovým způsobem, že jsem si připadal jako na filmu Zdeňka Trošky, až mi bylo za všechny smějící se diváky trapně. A teď podruhé z Dona Juana v Divadle pod Palmovkou.

Mám rád dobře uchopené aktualizace starých děl, kdy se klasická látka přenese do současnosti, protože většina příběhových principů funguje neustále. Ale nikdy by mě nenapadlo, že si někdo dovede vyložit látku tak, že ji nechá zdegenerovat v primitivní selanku o nabubřelém kurevníkovi, který dojde prozření. Tedy, v tomto případě asi dojde, jelikož jsme se ženou o přestávce seznali, že je nám vlastně stydno na něčem takovém sedět až do konce.

Divadlo bylo a vždy bude postavené především na principu rozhovorů mezi postavami, přičemž efektní kejkle okolo jsou spíše režisérským vyjádřením. V případě Dona Juana se ale jedná o nekončící šňůru monologů, u kterých vám občas dojde, že se třeba jedná o dialog. Smyslu zbavený slovní průjem, který plácá jalová moudra, zaobalená humorem dětí ze základní školy. Jaký smysl má to, že herečka je pod černým závojem nahá? Že ze sebe dvě holky při rvačce o možného ženicha servou šaty? Primitivnost umocněná okatě chtěným erotickým dusnem, které se k tomu ale dostane se stejně klopotnou snahou, jako polo-amatérské porno produkce na východ od nás.

Hrát si na moderní umění pomocí zadní projekce ještě neznamená, že zapomenu na chytřejšího diváka, který chce i komedie více, než prvoplánové dvojsmysly a oživlý jukebox s Nedvědy. Ale ten smíchy burácející sál to asi celé (a celé) viděl jinak. Tenhle Don Juan je prostě po vasektomii. Na přání uspokojí, ale trvalejší dojem nezanechá.

Napsat komentář