Five Came Back

Někdy během minulého týdne jsem seznal, že je zase načase zrušit Netflix. Ani po roce, co jsem ho ukončil, stále jeho nabídka nenaběhla do přijatelnějších měřítek, než třeba u HBO Go a tím pádem mi přišlo zbytečné cvakat dvě streamovací služby najednou. Jenže pak jsem na Facebooku zachytil oslavný titulek na IndieWire, který sliboval zásadní dokumentární zážitek, a při opětovném zapnutí Netflixu navíc čekalo příjemné překvapení ve formě rozrostlé nabídky o víc jak dvě stovky nových titulů.

Five Came Back je retrospektivní dokument, ve kterém režiséři Spielberg, Coppola, Greengrass, del Toro a Kasdan vzpomínají na kolegy Wylera, Hustona, Capru, Forda a Stevense, kteří zanechali svých úspěšně se rozjíždějících kariér, aby vstoupili do řad armády, která nutně potřebovala profesionální filmovou propagandu, jež by byla protipólem té perfektně zmáknuté Goebbelsovy. Postupně pak přešli v dokumentární mapování válečných bojů v Evropě i Tichomoří a nakonec jejich záznamy byly jedním z hlavních důkazních materiálů při Norimberských procesech.

Je to vyčerpávající tříhodinová střihová odysea, ve které režisér Laurent Bouzereau vybírá obrovské množství filmového materiálu a nechává jej komentovat jak současnou, tak i z archivních materiálů původní pěticí. V životě bych se nepovažoval za cinefila, zní mi to snobsky a lehce úchylně zároveň, ale tento dokument musí zaujmout každého z nich. Osobně si z něj odnáším asi kilometrový seznam filmů, co chci okamžitě vidět a proč. Malý velký dárek k tomu rovnou dodává Netflix, který za dokument přidal doporučený příspěvek ve formě těch nejdůležitějších dokumentů, o kterých během tří hodiny padne zmínka.

Napsat komentář